KEY MESSAGE

Забезпечення належної правової бази для проведення державних закупівель

ДЛЯ ЧОГО?

Процедури державних закупівель спираються на законодавчу базу ЄС, залишаючи певний простір для конкретних національних особливостей імплементації. Це призводить до деяких суттєвих відмінностей між національними законодавствами (наприклад, підстави для виключення, підхід до тендерних пропозицій з аномально низькою ціною, критерії відбору). Тим не менш, беручи до уваги специфічні характеристики сектору, які можуть відрізнятися від країни до країни, нормативно-правова база ЄС повинна бути гнучкою, залишаючи державам-членам простір для маневру.

Діюче законодавство не протидіє належним чином недобросовісній конкуренції з боку компаній з третіх країн в процедурах державних закупівель, особливо тих, які подають пропозиції за аномально низькими цінами. Більше того, деякі держави-члени ЄС почали виключати заявки, подані компаніями з країн, які не мають двосторонніх угод або угод на рівні ЄС.

Інструмент«внутрішніх закупівель» (in-house procurement), який дозволяє виконувати роботи або надавати послуги без застосування процедур закупівель, має бути винятковим інструментом для замовників. Однак в деяких державах-членах цей інструмент все частіше використовується на шкоду приватним компаніям.

Державні закупівлі мають відігравати ключову роль в переході до зелених технологій, оскільки вони значною мірою визначають параметри, за якими будівельні компанії конкурують за отримання договорів на виконання робіт.

НАШІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Обмеження можливостей внутрішніх закупівель державними адміністраціями.

Розробка загальноєвропейського методу розрахунку вартості життєвого циклу, який буде застосовуватися для оцінки вартості життєвого циклу в тендерах, що підпадають під дію директив ЄС щодо процедури закупівель.

Приведенняу відповідність методів, що використовуються для виявлення тендерних пропозицій з аномально низькими цінами, та процедур їх перевірки замовниками.

Уніфікація критеріїв включення/виключення учасників тендерів з третіх країн з метою забезпечення рівних правил гри на всій території ЄС відповідно до положень,визначених Міжнародним інструментом закупівель (МІЗ) (International Procurement Instrument (IPI)).

Прикладом може слугувати надання Комісією Інструкції щодо доступу учасників торгів та товарів з третіх країн до ринку закупівель ЄС, яка роз'яснює, що суб'єкти господарювання з третіх країн, які не мають жодної угоди, що надає можливість відкрити ринок закупівель ЄС, або чиї товари, послуги та роботи не підпадають під дію такої угоди, не мають гарантованого доступу до процедур закупівель в ЄС і можуть бути виключені.

Використання поняття «стратегічних» закупівель, особливо щодо деяких аспектів ESG(екологічних, соціальних та управлінських) потребує ретельної оцінки. Важливо зберігати прямий зв'язок критеріїв/умов укладання договорів з цілями такого договору.

Хоча принцип нейтральності закріплений в Директивах щодо державних закупівель, деякі замовники продовжують нав'язувати учасникам торгів використання певного програмного забезпечення BIM (Building Information Modeling - інформаційне моделювання будівель). Слід вжити заходів, спрямованих на уникнення такої практики.

Державні органи слід заохочувати до більш активного використання наданої Директивами щодо державних закупівель можливості подавати пропозиції. Така практика сприятиме використанню нових технологій та інноваційних рішень.