KEY MESSAGE

Створення рівних умов для європейських міжнародних підрядників

ДЛЯ ЧОГО?

Останні десять років європейська будівельна галузь стикається з постійно зростаючою недобросовісною конкуренцією в процедурах державних закупівель як на внутрішньому ринку ЄС, так і за його межами з боку державних підприємств (ДП) третіх країн. Внаслідок цього європейські міжнародні підрядники втратили значну частку на зарубіжних будівельних ринках.

Політики ЄС вжили перших законодавчих заходів для створення більш рівних умов, наприклад, ухваливши Міжнародний інструмент закупівель (МІЗ) (International Procurement Instrument - IPI), Регламент про іноземні субсидії (Foreign Subsidies Regulation - FSR), рекомендації щодо доступу учасників та товарів з третіх країн до ринку закупівель ЄС, а також рекомендації щодо ініціативи «Глобальний шлюз». Новому складу Європейської Комісії та Європейського Парламенту потрібно буде продовжити роботу в цьому напрямку.

НАШІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Програма для України відкриває для Європейського Союзу ідеальну можливість запровадити політику «Купуй європейське», з метою забезпечення ефективного використання коштів ЄС на будівельну діяльність, враховуючи аналогічну політику основних глобальних торговельних партнерів ЄС. Встановлення обмежень на участь в програмі для громадян та юридичних осіб, заснованих вдержавах-членах ЄС, ЄЕЗ (Європейська економічна зона), країнах Зони сусідстваЄС, в тому числі в Україні, або країнах, які отримують допомогу на етапі підготовки до вступу, відповідатиме загальному підходу ЄС, спрямованому на сприяння майбутньому вступу України до Європейського Союзу та поетапне ознайомлення України зі стандартами та правилами ЄС.

В рамках стратегії «Глобального шлюзу» потрібно вдосконалити закупівлі будівельних робіт на основі якості, що дозволить створити рівні умови для конкуренції за інфраструктурні проекти, що фінансуються ЄС, шляхом відбору найбільш економічно вигідного учасника тендеру. Всі фінансисти «Team Europe» зобов'язані використовувати систему «двох конвертів» для великих або складних договорів, коли технічні та фінансові пропозиції подаються разом, але в окремих конвертах, щоб оцінка відбувалася в два етапи (спочатку - технічний, потім-фінансовий), надаючи більшого значення Корпоративній соціальній відповідальності (КСВ) (Corporate Social Responsibility - CSR) та технічним критеріям.

З метою запобігання недобросовісній конкуренції на державних тендерах навнутрішньому ринку ЄС, FIEC виступає за прийняття регламенту ЄС щодо спеціального інструменту захисту торгівлі (Trade Defence Instrument - TDI) для будівельних послуг, який відображає існуючу практику TDI для товарів і передбачає покарання за будь-яку цінову дискримінацію з боку постачальників послуг з третіх країн, незалежно від того, спричинена вона наданням субсидій чи ні.