KEY MESSAGE

Інвестиції в інфраструктуру для посилення конкурентоспроможності, підвищення безпеки та захисту довкілля

ДЛЯ ЧОГО?

ЄС поставив перед собою амбітні кліматичні цілі, серед яких досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року та сприяння енергоефективній модернізації.

Європейська енергетична мережа потребує глибоких змін, щоб забезпечити заплановані обсяги відновлюваної енергії. Це вимагає значних інвестицій в будівництво мереж, сховищ та перетворювачів.

Водночас, Європа також знаходиться в процесі переходу на цифрові технології. Відповідно, сучасна телекомунікаційна інфраструктура по всій Європі повинна залишатися інвестиційним пріоритетом.

Транспортна мережа Європи ще далека від завершення, і зараз значна її частина занепадає(наприклад, руйнування мостів) через відсутність технічного обслуговування та потрапляє під дедалі більший тиск через зростання трафіку, що призводить до економічних втрат. Екстремальні погодні явища, пов'язані зі зміною клімату, також завдають шкоди, вимагаючи адаптації інфраструктури до цих змін.

Будівельний сектор відіграватиме ключову роль в досягненні ЄС його амбітних цілей в кліматичній сфері та сфері мобільності. Проте в більшості країн-членів ЄС досі спостерігаються значні затримки в реалізації важливих інфраструктурних та житлових проектів.

НАШІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Найвищим пріоритетом для осіб, які приймають рішення, як на національному рівні, так і на рівні ЄС, має стати подальше інвестування та прискорення реалізації інфраструктурних проектів з метою підвищення конкурентоспроможності наших економік та прискорення досягнення цілей в сфері охорони довкілля.

Регламент про Транс’європейські транспортні мережі (TEN-T) та програма «Механізм «Сполучення Європи» (Connecting Europe Facility, CEF) повинні передбачати стимули, наприклад, шляхом надання більших сум грантів ЄС або зниження відсоткових ставок за кредитами ЄС для будівельних проектів, що мають порівняно низький вуглецевий слід.

Інвестиції в інфраструктуру потребують сталого та збільшеного фінансування з бюджету ЄС або інших джерел фінансування. Якщо ми хочемо вкластися в терміни завершення будівництва основної мережі, необхідний амбітний європейський бюджет на період після 2027 року. Крім того, дуже важливо краще враховувати соціально-економічні вигоди та податкові надходження, отримані від таких інвестицій.

Більше уваги слід приділяти розширенню та підтримці транспортної мережі Європи, щоб забезпечити не лише безпеку її користувачів, але й належне функціонування єдиного ринку. Хороше технічне обслуговування інфраструктури приносить свої плоди не лише з фінансової точки зору, оскільки дозволяє уникнути заміни, але й з екологічної, оскільки подовжує життєвий цикл інфраструктури та дозволяє уникнути викидів в атмосферу. З огляду на це, потреби і витрати, пов'язані з технічним обслуговуванням протягом усього життєвого циклу інфраструктури, мають враховуватися вже на етапі планування інфраструктурних проектів.

Для забезпечення стійкості інфраструктури до кліматичних ризиків необхідні цілеспрямовані та зростаючі інвестиції в пом'якшення наслідків зміни клімату.

Застосування однакового для всіх підходу створює необґрунтовані очікування для країн та регіонів, віддалених від центру Європи. Положення, що визначають TEN-T (Транс'європейську транспортну мережу), необхідно скоригувати, враховуючи потреби та можливості периферійних країн або регіонів.

Відповідно до заяви FIEC та ЕІС в рамках програми EU Ukraine Facility, в «acquis communautaire» (надбання співдружності) ЄС має бути закріплено, що всі ключові поставки та матеріали, придбані за рахунок фондів ЄС та відповідно до Директив ЄС щодо закупівель, мають бути відкритими для громадян та юридичних осіб, зареєстрованих або в країнах-членах ЄС, або в ЄЕЗ, або в країнах Зони сусідства ЄС, в тому числі в Україні, або в країнах, які отримують допомогу на етапі підготовки до вступу в ЄС. Це сприятиме переходу на зелені технології економіки ЄС та забезпечить ефективне використання коштів ЄС в сфері будівництва.