KEY MESSAGE

Будуємо життєздатну та стабільну Європу разомМаніфест - Термін повноважень в ЄС 2024-2029рр.

ВСТУП

Будівельний сектор, який забезпечує майже 10%ВВП ЄС та понад 13 мільйонів робочих місць,слугує каталізатором для інших галузей,включаючи енергетику, обробну промисловість,виробництво матеріалів та сферу послуг.Процвітаюча будівельна галузь позитивно вплинена інші сектори, що призведе до зростанняекономічної активності та можливостей дляєвропейського бізнесу.

Ми створюємо робочі місця, процвітання та надіюна майбутнє.

Проте зростання вартості матеріалів та підвищеннявідсоткових ставок, інфляція і скорочення бюджетівдомогосподарств, а також дуже сильнагеополітична напруженість створюють «ідеальнийшторм». Деякі держави-члени вже відчуваютьперші ознаки спаду будівельної активності,головним чином в секторі житлового будівництва.

Перехід до зелених технологій - це можливість і,водночас, нагальна потреба, оскількиєвропейський континент стає свідком дедалічастіших аномально спекотних температур,повеней та інших екстремальних погодних явищ.Будівельний сектор може зробити свій внесок устворення стійких міст та громад, а також упом'якшення наслідків зміни клімату завдякипідприємництву та інноваціям. Будівництвоенергоефективних будівель, перехід навідновлювані джерела енергії та ресурси, а такожстворення життєстійкої до зміни клімату, сталоїінфраструктури - ось деякі приклади того, якбудівельна галузь рухається до досягненнякліматичної нейтральності до 2050 року.

Успіх такого переходу залежить від функціонуванняекономіки в цілому. Конкурентоспроможністьбазується на здатності компаній досягати успіху наринку у вигідний для них спосіб. Потреба всильному та добре функціонуючому єдиному ринкуще ніколи не була такою гострою. Подальшеекономічне зростання вимагатиме збалансованоїполітики підтримки інновацій, підвищеннякваліфікації, зменшення бар'єрів на ринках робочоїсили та товарів, а також кращого розподілуресурсів.

Для досягнення успіху вирішальне значенняматимуть гарантований доступ до сировини наконкурентних умовах, ефективні дозвільніпроцедури, стабільне постачання енергії безвикопних джерел та подолання дефіцитукваліфікованих кадрів. Щоб на національному рівніефективно впроваджувати перехід на зеленітехнології, необхідна узгоджена законодавча база,яка збалансовуватиме різні суспільні потреби таадекватно враховуватиме специфіку будівельногосектору.

Європейський будівельний сектор закликає на рівніЄС вжити наступних спрямованих на підтримкужиттєздатної та стабільної Європи заходів:

  1. Доступ до виробничих ресурсів на конкурентних засадах. Енергія, сировина, робоча сила та капітал мають бути доступними наконкурентних умовах. Це вимагає зміцнення внутрішнього виробництва, екосистемта ресурсів, а також забезпечення різноманітності постачальників, особливо там,де немає внутрішнього виробництва.
  2. Сприятлива для бізнесу законодавча база. В цілому, політика ЄС повинна підтримувати підприємництво та інновації,інвестиції та торгівлю. Всі нові політичні ініціативи мають бути реалістичнимита сприяти економічному зростанню і конкурентоспроможності. Необхіднозабезпечити кращу узгодженість та збалансованість всіх законодавчих актів міжрізними політичними цілями. Для переходу на зелені технології також потрібнібільш швидкі та збалансовані процедури надання дозволів. Основна увага має бутизосереджена на практичній реалізації Зеленого курсу (Green Deal), а бюрократичний тягармаксимально зменшений для суттєвого прискорення темпів реалізації проектів.
  3. Відкриті ринки та рівні правила гри. Підприємствам всіх рівнів, секторів та місцезнаходжень потрібен доступдо ринків з рівними правилами гри як в ЄС, так і в усьому світі. Нам такожнеобхідно активізувати зусилля по боротьбі з шахрайством та створити умови, якісприятимуть чесній конкуренції.
  4. Добре функціонуючий ринок праці.Це вимагає мобільності робочої сили, ефективних систем навчання впродовжжиття та кращого прогнозування майбутніх кваліфікаційних потреб. Всі ініціативимають бути спрямовані на підвищення привабливості та гендерного балансу вбудівельному секторі.
  5. Підтримка соціального діалогу. Якофіційно визнаний в ЄС галузевий соціальний партнер будівельної галузі тапредставник роботодавців, FIEC переконаний в корисності галузевого соціальногодіалогу як на рівні ЄС, так і на національному рівні, де завжди слід поважатинезалежність соціальних партнерів та принципи субсидіарності.
  6. Сприяння забезпеченню належного фінансування.Деякізаконодавчі правові заходи ЄС вимагають значних фінансових вкладень для їхвпровадження, тому необхідно забезпечити адекватне фінансування з бюджету ЄС.Як короткостроковий захід, гнучкість в застосуванні правил державної допомоги,навіть якщо вона має винятковий і тимчасовий характер, може сприятифінансуванню необхідної інфраструктури та житла, щоб підтримати важливіпромислові проекти та конкурентоспроможність європейських компаній і регіонів.ЄС повинен сприяти створенню стабільної нормативно-правової та фіскальної базидля залучення довгострокового капіталу приватного сектора на додачу додержавного фінансування з метою прискорення переходу на зелені технології.
  7. Боротьба з дефіцитом житла та енергетичною бідністю. Європейські ринки нерухомості відчувають дедалі більший тиск, азростання цін на енергоносії ще більше впливає на бюджети домогосподарств таїхню купівельну спроможність. Отже, для забезпечення доступного та стійкогожитла потрібен комплексний підхід ЄС. Модернізація житла та будівель можезначною мірою сприяти досягненню цілей ЄС в сфері енергетики, в тому числі вборотьбі з енергетичною бідністю.
  8. Інвестиції в інфраструктуру для переходу до зелених та цифровихтехнологій в Європі та за її межами. Європейська енергетична, транспортна та цифрова інфраструктура підлягаємодернізації для досягнення цілей подвійного переходу. Це вимагає стійкихінвестицій в інфраструктуру як в Європі, так і за її межами в рамках ініціативи«Глобальний шлюз» (Global Gateway Initiative).