KEY MESSAGE

Будівництво як основа побудови сталого суспільства

ДЛЯ ЧОГО?

Будівельне господарство відповідальне за понад третину загального обсягу відходів в ЄС, за40% споживання енергії в ЄС та за 36% викидів парникових газів, пов'язаних з енергетикою, велика частка яких припадає на опалення та охолодження.

Виконання Плану дій з розвитку циркулярної економіки (Circular Economy Action Plan), «Хвиліреновації» (Renovation Wave), пакету «Fit for 55» та інших ініціатив в рамках Європейського зеленого курсу сприятиме впровадженню сталих будівельних практик.Європейський будівельний сектор і надалі відіграватиме провідну роль в переході економіки та промисловості ЄС на зелені технології та допомагатиме ЄС досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року.

Стосовно запропонованої ініціативи «Блакитна економіка» (Blue Deal) необхідно підкреслити, що будівельний сектор відіграє ключову роль в забезпеченні необхідної інфраструктури для очищення та постачання води, а також у вирішенні проблем, пов'язаних з водними ресурсами, таких як посухи та паводки.

НАШІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Нова політика ЄС щодо розвитку циркулярної економіки та декарбонізації відкриває величезні перспективи для бізнесу в будівельній галузі. Водночас, важливим залишається дотримання правильного балансу між амбітним зеленим курсом та забезпеченням гнучкості для галузі.

Європейському будівельному сектору треба надати достатньо часу, щоб перейти до більш циркулярної економіки, низьковуглецевих будівельних матеріалів та палива з низьким рівнем викидів, а також впровадити нові підходи до всього життєвого циклу об'єктів. Адекватна фінансова підтримка необхідна для здійснення значних заходів, спрямованих на декарбонізацію всього ланцюжка створення вартості в будівництві (наприклад, будівельні компанії, планувальники, виробники продукції, постачальники, будівельна техніка).

Будівельна галузь прагне ще більше прискорити свій перехід до повноцінної циркулярної економіки, але це можливо робити лише поступово.Європейська Комісія має продовжити підтримувати інвестиції в дослідження і розробки та сприяти розробленню стандартів для низьковуглецевих будівельних матеріалів і циркулярних рішень. Необхідно більш ефективно вирішувати поточні проблеми, такі як обмежена доступність переробних потужностей або вторинних матеріалів в багатьох країнах.

Необхідно зменшити кількість будівельних відходів та будівельного сміття і поводитися з ними в екологічно безпечний спосіб. В свою чергу, Комісія повинна створити належні рамкові умови для досягнення більш високих рівнів переробки та відновлення матеріалів з будівельних відходів та будівельного сміття, а також для повторного використання продуктів, в тому числі тих, що перетинають кордони.

Крім того, Комісія має і надалі працювати над зміцненням загальної стратегічної незалежності ЄС від країн, що не є членами ЄС, та забезпечувати доступність критично важливої сировини. Їй слід продовжувати інвестувати у виробничі потужності з нульовим рівнем викидів, екологічно чисті продукти та чисті технології, сприяючи тим самим розвитку конкурентоспроможної будівельної галузі.

Зміна клімату позначиться на доступності, якості та кількості води, що матиме далекосяжні наслідки для суспільства, економіки, промисловості та довкілля ЄС. Нова Європейська блакитна економіка (European Blue Deal) покликана закласти підвалини сталих практик в кількох секторах, в тому числі в будівельному, для скорочення споживання води. При цьому необхідно забезпечити доступ будівельної галузі до води.

Політика в галузі досліджень та розробок має включати розробку низьковуглецевих будівельних матеріалів і циркулярних рішень, а дослідження зміни клімату -розробку інноваційних та цифрових методів будівництва, які можуть бути корисними для декарбонізації будівельної діяльності.

Крім того, Європейська Комісія має забезпечити розробку інструментів та сховищ для цифрових двійників і баз даних, створених будівельною галуззю, з метою збереження цифрового суверенітету ЄС та його країн-членів.